Budowa Lidla
W listopadzie 2017 dowiedzieliśmy się, że Lidl planuje budowę dyskontu w Komorowie. Sklep ma stanąć przy wjeździe do Komorowa od strony Pęcic, przy skrzyżowaniu ulicy Sanatoryjnej i Alei Starych Lip, tuż przy dwóch małych rondach. Lidl zawarł z właścicielem działek przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości. Umowa ostateczna zostanie podpisana prawdopodobnie dopiero gdy właściciel działek uzyska pozwolenie na budowę. LIDL rozpoczął już procedurę uzyskiwania pozwoleń. Wydanie pozwoleń jest w kompetencji Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. Starostwo Powiatowe wydało negatywną opinię komunikacyjną dla dwóch wniosków o uzgodnienia komunikacyjne z uwagi na uchybienia proceduralne.
Działki pod planowaną inwestycję objęte są Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) uchwalonym przez Radę Gminy w 2004 r. Plan dla obszaru D.1.8.U zezwala na budowę obiektu handlowego. Plan zawiera jednak istotne ograniczenia m.in. : (1) zakaz lokalizowania centr* usługowych o powierzchni sprzedaży większej niż 1000 mkw, (2) nakaz zachowania powiązania widokowego z Alei Marii Dąbrowskiej w kierunku istniejącego budynku pałacu w Komorowie (3) zakaz lokalizowania obiektów i urządzeń uciążliwych, których uciążliwość wykracza poza granice lokalizacji.
Budowa Lidla nieodwracalnie zmieni Komorów.
Miejsce potencjalnej inwestycji jest już teraz bardzo trudne komunikacyjnie. Dwa małe ronda są na granicy swojej przepustowości, – bardzo trudno jest włączyć się do ruchu. Budowa Lidla wygeneruje dodatkowy ruch tranzytowy przez Komorów. W godzinach popołudniowych nastąpi kumulacja: mieszkańców wracających do domu w Komorowie, osób wracających do swoich miejscowości tranzytem przez Komorów, klientów włączających się do ruchu z Lidla. Komorowowi grozi komunikacyjny paraliż.
Lidl zniszczy ład urbanistyczny Komorowa. Inwestycja jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego wpisanego do wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Alei Marii Dąbrowskiej oraz Alei Starych Lip (obie aleje to Pomniki Przyrody).
Lidl będzie silną konkurencją dla małych lokalnych sklepów, które mogą zniknąć z mapy Komorowa. Wraz z nimi te miejsca pracy.
Tego typu obiekt handlowy generuje również nadmiarowy hałas w związku z dostawami, często całodobowo. Zwiększony ruch samochodowy to więcej spalin i bardziej zanieczyszczone powietrze.
Ok 4.000 osób mieszkańców Komorowa nie ma swojego miejsca na cele kultury. Wydarzenia kulturalne odbywają się w miejscach do tego nie przystosowanych: stołówce szkolnej lub sali gimnastycznej. Społeczność od lat zabiega o budowę ośrodka kultury. Przeszkodą jest jednak brak wolnej działki o uregulowanej sytuacji prawnej, która jest własnością gminy.
Co zrobiła społeczność Komorowa w sprawie Lidla ?
- Towarzystwo Komorowianie zredagowało treść petycji i wspólnie z innymi zaangażowanymi osobami koordynowało zbieranie podpisów. Informacja o petycjach została opublikowana na stronie Gminy. Rada Gminy ma czas do 14 października 2018 r. aby udzielić odpowiedzi na petycję. Zebrano 940 podpisów pod petycją do Rady Gminy o podjęcie uchwały o:
- zakup działki, na której Lidl planuje budowę sklepu na cele społeczne: ośrodek kultury, dom dziennego pobytu dla osób starszych, publiczny żłobek/przedszkole lub inny wskazany w konsultacjach społecznych
- lub o zmianę MPZP uniemożliwiającą budowę dużych obiektów handlowych.
- Stowarzyszenia, Zarząd Osiedla Komorów oraz część Radnych złożyła wniosek o wszczęcie postępowania o wpis do Rejestru Zabytków: Alei Marii Dąbrowskiej wraz z jej przedłużeniem w pierwotnym śladzie do bramy zespołu pałacowo-parkowego oraz zespołu pałacowo-parkowego i samego pałacu. Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie.
Towarzystwo Komorowianie monitoruje postęp w uzyskiwaniu pozwolenia na budowę przez Lidla oraz status wniosku o wpis do rejestru zabytków.